Dzisiaj weekendowa oferta specjalna z okazji pierwszego dnia marca, który już w niedzielę. Do każdego zakupu o wartości powyżej 10 zł dodajemy darmowe opakowanie nasion do wyboru: trytoma groniasta lub pomidor Krakus. Promocja obowiązuje do poniedziałku 2 marca, do północy. Będzie mi bardzo miło 🙂 A link do sklepu po prawej stronie.
Po zakupie proszę o maila z informacją jakie nasionka dorzucić do paczuszki.
**Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)**
Trytoma jest jedną z najpiękniejszych roślin. W handlu często spotyka się ją pod nazwą „płonąca pochodnia”. Posiada bardzo interesujące kwiaty. Jej kwiatostany mają kolor pomarańczowo-czerwony i osiągają wysokość 90 cm. Kwiaty rozmieszczone są na kwiatostanie gęsto, czerwone na górze a pomarańczowe na dole. Znakomicie prezentuje się jako soliter na trawnikach oraz w grupach
ogrodowych.
Trytoma groniasta to gatunek wieloletnich roślin z rodziny żółtakowatych, pochodzący z Kraju Przylądkowego, sprowadzony do Hiszpanii, na Wyspę Świętej Heleny, do Turcji i Meksyku, a także do Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz na Wyspy Normandzkie i Maderę.
Roślina ta została po raz pierwszy opisana w 1753 przez Karola Linneusza jako gatunek aloesu pod nazwą Aloe uvaria. W późniejszych latach botanicy zmieniali klasyfikację tego gatunku. W 1841 Lorenz Oken uznał tę roślinę za przedstawiciela rodzaju Kniphofia (opisanego w 1794 przez Conrada Moencha) i taka klasyfikacja obowiązuje do czasów współczesnych. Opakowanie nasiona 0,3 g
Trytoma groniasta jest rośliną w pełni mrozoodporną w Polsce. Wymaga stanowisk otwartych, pełnego nasłonecznienia, gleby żyznej, próchniczej i przepuszczalnej a także obfitego podlewania w okresie letnim. Nasiona wysiewamy do doniczek w lutym – marcu pod ogrzewanymi osłonami. Na stałe miejsce wysadzamy wiosną. W pierwszym roku trytomę uprawiamy w doniczkach, w których ją zimujemy pod osłonami. Kwitnie od późnego lata do później jesieni.
**Pomidor Krakus (Lycopersicon esculentum)**
Odmiana średnio późna, wysoka, wymaga podpór. Zalecana do uprawy w gruncie i pod osłonami.
Owoce średniej wielkości, dobrze wypełnione, kuliste lub lekko spłaszczone, gładkie, ciemnoczerwone, bez zielonej piętki, mięsiste. Bardzo dobre do bezpośredniego spożycia i oraz na przetwory.
Opakowanie nasiona 0,5 g
potrzebuje pomocy napisał
Droga ewo. Przeczytalam twoj (chyba) wpis odnosnie przycinania juki. Wiem, ze pisze troche nie na temat ale tamten wpis jest z 2008 roku lecz jest bardzo ciekawy i pomocny. Jednak msm obawy. Tobie sie udalo i twoja juka wygladala znakomicie na zdjeciach. Czy zechcrsz mi pomoc i dodsc mi odwagi?? Boje sie, ze zrobie cos zle i ja zmarnuje. Mam kilka pytan. Prosze 😉
Ewa napisał
To mój 🙂 Juka miała się po cięciu świetnie i nie należy się bać. Nie dalej jak 4 dni temu przycinałam piłką gałęzie juki u koleżanki 🙂 Dawaj 🙂 Jakie pytania?
potrzebuje pomocy napisał
Dzieki, ze odpisalas :)Nie wiem na jakiej wysokosci ja uciac, czy uciety pien musze jakos zabezpieczyc?? Czy ta galaz, ktora zostanie po obcieciu powinna zostac potraktowana ukorzeniaczem? Czy bezposrednio wlozyc ja w ziemie gdzies obok pnia? Moze od razu ja przesadzic? Bo z tego co wiem jest w tej samej donicy i ziemi od jakis 4lat :/Po jakim czasie z pnia wyrosna nowe pedy? Moja juka jest w donicy plastikowej, moze jest ona zbyt mala… tak naprawde odziedziczylam ja po tesciowej. Nie do konca wiem jak sie z nia obchodzic i szukam podpowiedzi. I jeszcze pytanie czyn ja uciac i w jakim okresie? Czy jeszcze nie jest zbyt wczesnie? Z gory dzieki 🙂
Ewa napisał
a zdjęcie jakieś masz? prześlij mailem 🙂
pomoc dla mojej juki napisał
a podasz maila? 🙂 to prześlę 🙂
Alina napisał
ładna ta Trytoma groniasta 🙂
Ja mając działkę 100km oddaloną nie mogę się nią zająć jak trzeba, ale staram się wytępić perz, robiąc podniesione zagony (na razie 1), słomą przykrywam perz, na nią kompost i ziemię, w tym roku posadzę tam cukinię, kabaczki i chciałabym dynię. Mieszkamy w bloku ale coraz bardziej mamy świadomość złej jakości przetworzonej żywności, wiec najwyższy czas uruchomić motykę, grabie i szpadel i wziąć się za warzywnik oraz nasadzić drzewek owocowych, ostatnio uwagę naszą zwrócił cytryniec chiński i jagoda kamczacka, zdrowe owoce i warzywa to podstawa, poza tym ja kocham ogródy!
moja strona
http://www.aluni.pl
wpisać w górnym pasku,
pozdrawiam, świetna praca -gratulacje