Sproszkowane liście stewii są sprzedawane w wielu krajach jako suplement diety, bo sama stewia słynie z niezwykłych zalet: jest około 300 razy słodszy od cukru, zawiera 0 kalorii oraz nie ma działań ubocznych jak cukier.
Stewia (Stevia rebaudiana) pochodzi z Paragwaju, gdzie nazywana jest “słodkim ziołem Paragwaju”.
Stewię można uprawiać w naszych warunkach klimatycznych w ogrodzie bezpośrednio w ziemi lub pojemnikach, w okresie czerwiec-wrzesień (do pierwszych przymrozków), podobnie jak inne rośliny nie znoszące temperatur poniżej zera.
Na parapecie można uprawiać stewię od wiosny do zimy – praktycznie cały rok, o ile możesz zapewnić jej dodatkowe oświetlenie.
Znajdź odpowiednie miejsce
- Stewia lubi miejsce słoneczne, ale da sobie bardzo dobrze radę w miejscu półsłonecznym.
- Zarówno pojemnik jak i miejsce w ogrodzie przeznaczone do wysadzenia stewii powinno być dobrze zdrenowane, ponieważ stewia jest bardzo wrażliwa na zalegającą wodę. A po co stracić roślinki z takiego powodu? Lepiej dobrze przygotować miejsce przed jej wysadzeniem. Nie wybieraj miejsca u stóp skarpy czy innego miejsca, gdzie woda ma tendencję do zbierania się.
- Stewia nie jest niestety zbyt towarzyska – swoje własne towarzystwo przedkłada nad inne i dlatego nie sadź jej z innymi ziołami czy kwiatami.
Przygotuj podloże:
- Stewia kocha ziemię bogatą w materię organiczną, sadząc ją można domieszać do ziemi dużo kompostu.
- W swoim naturalnym środowisku stewię znaleziono na stanowiskach o pH 4 do 5, ale bardzo dobrze radzi sobie również w pH aż do 9.
- Przygotowując ziemię przekop ją na jeden szpadel, dodaj dużo kompostu i usuń wszystkie duże chwasty, gałązki, kamienie. Ziemia powinna być jak najlepiej oczyszczona z chwastów, dlatego że jeśli usuwanie chwastów może przeszkadzać płytko korzeniącej się stewii.
- Przesadzaj stewię z domu do ogrodu dopiero wtedy, gdy wiesz że ziemia jest wystarczająco ciepła, bo stewia czuje się najlepiej w temperaturze powyżej 15 C.
Sadzenie i uprawa stewii
Potrzebujesz: rękawiczki, sadzonki stewii, przygotowane miejsce, szpadel, ściółkę.
Krok po kroku uprawa stewii:
- Stewię można uprawiać z nasion. Domowo uprawiana stewia zawiera mniej substancji decydującej o słodkości, ale i tak jest wielokrotnie słodsza od cukru.
- Przygotuj dołek, który pomieści przygotowaną wcześniej sadzonkę. W dołku najpierw powinna znaleźć się warstwa drenująca z kamieni lub keramzytu, którą przykryj ziemią i dopiero wtedy dołek jest gotowy na przyjęcie sadzonki.
- Podlej stewię przed przesadzaniem. Łagodnie wyjmij stewię z pojemnika, w którym rośnie, zachowując koniecznie tak dużo ziemi wokół korzeni jak ci się uda.
- Posadź stewię w odległości 50 cm od siebie w rzędzie i 70 cm odległości pomiędzy rzędami. Stewia dorasta do 80-90 cm na wysokość i szerokość.
- Podlej lekko posadzone sadzonki.
- Dokładnie wyściółkuj porządnie grubą warstwą – to zabezpiecza stewię przed wysychaniem podłoża i chroni przed gwałtownymi zmianami temperatury. Jednego i drugiego stewia bardzo nie lubi.
Uprawa i zbiór stewii
Potrzebujesz: rękawice, wąż do podlewania lub konewkę, nawóz o niskiej zawartości azotu, sekator, siatka do suszenia, młynek do mielenia lub blender.
Krok po kroku:
- Stewia powinna być podlewana niezbyt obficie, na tyle aby nie miała objawów więdnięcia. Nadmierne podlewanie obniża zawartość substancji słodzącej w stewii oraz powoduje gnicie korzeni.
- Aby stewia wytworzyła jak najwięcej liści, regularnie powinien być stosowany nawóz. Na stewię najlepiej działa nawóz z niską zawartością azotu.
- Gdy zaczną pojawiać się kwiaty, co zwykle zajmuje około 100 dni od wysiania nasion, należy je oskubywać i nie dopuszczać do kwitnięcia. Jeśli twoja stewia zakwitnie, zatrzyma się rozwój nowych liści, a te które zostaną zaczną nabierać lekko gorzkawego smaku.
- W czasie gdy roślina zbliża się do kwitnienia, można oskubywać pojedyncze, świeże listki i stosować je na bieżąco do herbaty i sałatek.
- Ostateczny zbiór liści stewii odbywa się jesienią. Krótki dzień i niskie jesienne temperatury, intensyfikują słodkość i z tego powodu wiele osób stara się jak najbardziej opóźniać zbiory.
- Przy zbiorze stewii, najlepiej w pierwszej kolejności przyciąć całe pędy – to ułatwi zbiór liści. Oprócz liści, cenna jest też górna część łodygi, która zawiera prawie tyle samo substancji słodzącej co liście.
- Po oberwaniu liści, wysusz je na siatce umieszczonej w ciepłym i przewiewnym miejscu. W czasie suchego i słonecznego dni wysuszenie liści powinno zająć nie więcej niż 12 godzin. Jeśli będziesz suszyć w pomieszczeniu, to najlepiej z lampą lub innym źródłem delikatnego ciepła, które przyspieszy suszenie. Suszenie, które zajmie więcej niż 12 godzin, może obniżyć zawartość substancji słodzącej w liściach.
- Ostatnim stadium wydobycia słodyczy z liści stewii jest kruszenie liści. Można to zrobić w młynku do kawy lub blenderem, dzięki czemu uzyskasz drobniutki proszek.
Dodatkowe uwagi
- W ciepłym klimacie, po przycięciu stewia odrasta i można liczyć na dwukrotne zbiory w ciągu sezonu.
- W chłodniejszym naszym klimacie stewia nie przetrwa zimy na zewnątrz, jednak można z końcem lata pobrać fragmenty rośliny i próbować rozmnażać, aby wiosną wysadzić w ogrodzie dużo dorodniejszą roślinę.
Autor zdjęcia Waterlilysage
wiolagreen napisał
Hmm…Chyba się skuszę i spróbuję uprawy tej ciekawej i wartościowej roślinki w tym sezonie. Będzie jak znalazł do słodzenia deserów.
Katarzyna napisał
Pierwszy raz wyhodowalam stewię
w ogrodzie, zrobiłam już proszek do słodzenia, na następny rok wsadzę dużo więcej, żeby mieć dozo , do bezkarnego słodzenia 0 kcla