Belgijski Ogród Botaniczny położony na północ od Brukseli, zajmuje powierzchnię 92 ha. Jeżeli będziesz w pobliżu, na pewno warto tu zajrzeć. Na mnie największe wrażenie zrobiła szklarnia ze swoją kolekcją.
Jedną z najcenniejszych w tym ogrodzie botanicznym jest kolekcja żywych roślin, wśród których są rzadkie i piękne rośliny. Są one wykorzystywane do badań, ochrony oraz w celach edukacyjnych. W szklarni i w ogrodach zewnętrznych rośnie 25.000 roślin, 18.000 taksonów i 3.000 rodzajów, co stanowi 6% wszystkich znanych gatunków roślin na świecie.
10.000 z nich można podziwiać w szklarni (Plant Palace), a 8.000 rośnie w ogrodach zewnętrznych.
Herbarium znajdujące się na terenie ogrodu stara się podtrzymywać tradycje artystyczne i rzemieślnicze. Między innymi nadal podtrzymywana jest tradycja wykonywania ręcznych ilustracji botanicznych. We współpracy z naukowcami, rysownicy O. Van de Kerckhove i A. Fernandez, przygotowują przepiękne rysunki, których uroda przekracza granice czasu, nauki i kultury.
Oprócz rysunków i obrazów, herbarium posiada także około 20.000 przezroczy. Największą część stanowią grzyby, głównie z terenów tropikalnej Afryki, rośliny, które rosną w kolekcji własnej oraz rośliny tropikalne.
Równie ważna jest kolekcja materiałów nieożywionych, w herbarium znajdują się 4 miliony zasuszonych roślin. Kolekcja roślin afrykańskich jest jedną z największych na świecie i często jest odwiedzana przez zagranicznych naukowców.
Dodatkowo ogród posiada duża kolekcję drewna, owoców i alg, materiały (mikrofilmy) z historycznych herbariów np. Linneusza, kolekcję pyłków, kolekcję przezroczy z algami, grzybami i śluzowcami (myxomycetes) oraz ogromną bibliotekę.
W Belgijskim Ogrodzie Botanicznym, w szklarniach, można podziwiać Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) – gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych (Araceae).
Amorphophallus titanum to roślina wieloletnia dorastająca do 7 m i będącą największym przedstawicielem rodziny obrazkowatych. Roślina wypuszcza z bulwy jeden duży liść w kształcie małego drzewka, który utrzymuje się przez okres 10-14 miesięcy, następnie zamiera. Roślina przechodzi w trwający 3 do 12 miesięcy okres uśpienia. Następnie rozpoczyna się kolejny cykl życia, w którym dziwidło olbrzymie wypuszcza kolejny liść, bądź kwiatostan – nigdy naraz.
Kwiatostan osiąga do 3 metrów wysokości. Zapach przypominający gnijące mięso, przyciąga owady zapylające kwiat. Amorphophallus titanum kwitnie po raz pierwszy w 8-10 roku życia. Po kwitnieniu następuje czas spoczynku trwający 12-18 miesięcy.
Wejście do Belgijskiego Ogrodu Botanicznego kosztuje 5 euro, grupy>15 osób 4 euro, godziny otwarcia kwiecień-wrzesień 9.30-17.30.
Locja napisał
Ciekawe to bardzo. Żałuję, że będąc w zeszłym roku w B. nie pojechałam do Ogrodu. Nadrobi się. Pozdrawiam.
A co do strelicji, to na Maderze w większości, nawet całkiem zaniedbanych ogródków, rosną sobie jak u nas aksamitki, czy bratki…
Ewa napisał
jaki kraj takie aksamitki, że tak powiem….