„Czy u was w Polsce jest podobnie jak u nas – zapytała mnie amerykańska dziennikarka zajmująca się tematyką ogrodową – że ludzie nawet wezmą 10.000 dolarów kredytu na zaprojektowanie ogrodu, aby pięknie było również wokół domu?” No i co miałam powiedzieć? No niestety nie, u nas jeszcze tak nie ma, ale obserwując zaangażowanie czytelników Nastrojowego Ogrodu w sprawy swoich ogrodów oraz rosnącą ilość osób zainteresowanych ogrodami, pewnie w ciągu kilku lat to się zmieni. Czy to jest zasadnicza różnica pomiędzy naszym podejściem do ogrodów, a krajami, gdzie powszechna jest wiedza, że piękny ogród podnosi wartość nieruchomości.
Dzisiaj, aby nasze ogrody zimą były równie piękne jak latem – pamiętajcie w przyszłości, że zabierałam głos w tej sprawie 🙂 W tym roku i w 2011 chciałabym tym artykułem zapoczątkować serię artykułów na temat stanu naszych ogrodów zimą oraz rozważań jak je uatrakcyjnić i co powoduje, że ogród, nawet jeśli przekwitły wszystkie kwiaty, może być nadal miejscem pięknym, na które chętnie patrzymy z okien i które karmi naszą duszę. Pisałam o tym już w 2008 w artykule o zielonych roślinach zimą (niektóre przy lekkich zimach), jaśminie kwitnącym w styczniu i filozofii zimowego projektowania Pieta Oudolfa.
Dzisiaj będzie o różnych elementach dekoracyjnych. Postanowiłam zabrać głos w tej sprawie, bo nadal nie widzę w ogrodach stałych dekoracji. Chociaż jak sięgnę pamięcią to przypomina mi się, że widuję stare beczki i koła od wozów, ale nie ma rzeźb, zegarów słonecznych, kul ozdobnych itd. W domach mamy często całe kolekcje figurek, obrazków itd. A dlaczego nie w ogrodzie?
Przygotowałam wybór kilku zdjęć z ciekawymi pomysłami, które opatrzyłam komentarzem.
zdjęcie: dan_lxixs
zdjęcie: jannesch
zdjęcie: dawn_perry
W tym wypadku przemyślana struktura altany czy pergoli została uzupełniona dobrze wybranym miejscem dla ławki w kształcie dopasowanym do pergoli.
zdjęcie: kightp
Wybierając lampy do ogrodu można wybrać takie, które podkreślą styl ogrodu – lampy zostają na lata.
zdjęcie: dibytes
Trochę figurek i poczucia humoru nie zawadzi, ale zwróć uwagę na materiał z jakiego są wykonane: niech to będzie będzie plastik, ale materiał dodający autentyzmu.
zdjęcie: allyzally
Aniołki, aniołeczki, chłopcy, dziewczynki – co kto woli 🙂
zdjęcie: snedled
Kule kamienne pojedyncze lub po kilka.
zdjęcie: Urville Djasim
zdjęcie: theloushe
Sposób ułożenia nawierzchni…
Konewka z blachy ocynkowanej czeka na spatynowanie czasem i warunkami atmosferycznymi.
Kształt ławeczki i pomalowane wzory.
Kule wiklinowe wiszące wśród gałęzi choć dosyć 'przewiewne’, latem łapią śnieg.
No i tradycyjna kilkudziesięcioletnia beczka, służąca latem jako pojemnik na rośliny.
W następnych postach będzie o elementach projektowania i nasadzeniach, ciekawych roślinach, pojemnikach i drzewach.
A jakie Ty masz dekoracje w ogrodzie?
A-na napisał
Hm…. 10 tysiecy to niewiele. Dobry projekt ogrodu to 10 – 15 % warosci domu. A wykonanie? Chyba, ze zmagamy sie same z lopata i taczkami.
Wesolych Swiat!
grażunia napisał
chętnie pokazałabym swoje ogrodowe dekoracje…hmm zadziwią wszystkich amatorów ogrodu…tylko nie wiem gdzie je umieścic???
Ewa napisał
Grażunia, możesz wysłać do mnie mailem na adres ewamariasz [at] gmail.com – na pewno wszyscy chętnie obejrzymy Twoje ciekawe dekoracje!
Druga opcja to możesz zarejestrować się na forum i w części „Projektowanie” założyć nowy wątek dotyczący dekoracji w ogrodzie (na forum można dodawać zdjęcia). A potem możesz tutaj zamieścić link. Wybierz co uważasz za wygodniejsze.