Za zużyte fusy od kawy rośliny będą Cię lubić jeszcze bardziej. Statystycznie rocznie każdy Polak wypija 510 filiżanek kawy, z czego ponad połowa jest fusiasta. Zakładając, że na 1 filiżankę przeznaczamy czubatą łyżeczkę kawy czyli 10 g, to każdy z nas rocznie wyrzuca do śmieci 3 kilogramy kawowych fusów. Mówię każdy, czyli zarówno niemowlęta jak i staruszki…
Wyrzucanie fusów do śmieci jeśli masz ogród – to niepowetowana strata, bo są świetnym dodatkiem do ziemi. Zawierają dużo cennych substancji, które mogą być wykorzystane przez rośliny.
Do jakich celów można wykorzystać kawę w ogrodzie?
• Rozsyp zużyte fusy wokół roślin przed deszczem lub podlewaniem – zawierają wolno uwalniający się azot.
• Dodaj do kompostu, aby zwiększyć ilość azotu. Jeśli fusy są z filtrem, to się nie przejmuj, bo rozłoży się równie szybko.
• Dodaj do wody, którą będziesz podlewać. Proporcje to szklanka fusów na 20 litrów.
• Wkop w ziemię pod rośliny lub w nowe grządki warzywne na głębokość 15-20 cm.
Analiza chemiczna
Starbucks dostarczył zużyte fusy, a magazyn SUN wysłał je do badania. Okazało się zawierają spore ilości fosforu, potasu, magnesu i miedzi, a dodatkowo zawierają azot, który wolno się uwalnia w miarę rozkładu.
Badane fusy kawy zawierały 2,28% azotu, 0,06% fosforu i 0,6% potasu.
Odczyn został oceniony na 6,2 pH czyli neutralny.
Zawartość wapnia, cynku, manganu i żelaza została oceniona na niewystarczającą.
Zawartość fosforu, potasu, magnezu i miedzi jest na tyle wystarczająca, aby zauważyć różnicę w przypadku wykorzystywania fusów od kawy jako dodatku do ziemi i aby nie trzeba było osobno dodawać tych składników do ziemi.
Azot – każdy metr sześcienny fusów od kawy zawiera około 7 dm3 azotu, z czego 10% jest dostępne dla roślin od razu, a reszta uwalnia się w miarę rozkładu przez mikroorganizmy czyli kawa działa jak nawóz długo działający.
Potas i magnez zawarte w fusach od kawy są w całości dostane dla roślin, co oznacza że zaraz po zmieszaniu ich z ziemią, te składniki od razu pomagają roślinom.
Fosfor, magnez, miedź i inne składniki są obecne w formie dostępnej dla roślin dopiero w trakcie procesów rozkładu, a więc działają jak nawozy długo działające.
Węgiel/azot proporcje: 24:1 – obliczone w suchej masie, czyli podobne do proporcji w trawie.
Florentyna napisał
Witaj!
Czy fusy kawowe można stosować również dla roślin doniczkowych?
Jeśli tak, to w jaki sposób i w jakich ilościach?
Pozdrowienia cieplutkie z baaaardzo mroźnego Wrocławia.
Ewa napisał
Witaj Florentyna – jak najbardziej, można dodawać do doniczkowych, ale ponieważ lekko zakwaszają ziemię, upewnij się jaki odczyn ziemi pH lubi Twój kwiatek.
U nas też okropnie mroźno!
maduu napisał
świeże fusy z kawy wylane do doniczek z kwiatkami skutkują pojawieniem się pleśni, co przerobiłam. podobnie rzecz się ma z fusami po herbacie 🙂
Ewa napisał
maduu, fusy trzeba lekko wymieszać z ziemią, nie zostawiac ich na wierzchu. pozostawione na wierzchu wietrzeją zamiast w całości się rozkładać.
Pozdrawiam,
Meika napisał
SUN przeprowadził badania, a the Guardian tę teorię obalił w drodze jednorazowego eksperymentu, w wyniku którego zahamowany został wzrost siewek na wielowarzywnej grządce, a także doszło do żółknięcia i padania warzyw w porównaniu z identyczną grządką uprawianą bez użycia fusów z kawy.
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/oct/23/coffee-grounds-are-not-good-for-plants-its-a-myth