Istnieje ok 40 gatunków piwonii, z czego większość to bylinowe, a tylko 8 to piwonia drzewiasta.
Jedne i drugie różnią się od siebie wymaganiami, o czym trzeba wiedzieć.
Jeśli posadzisz je w ogrodzie i poświęcisz odrobinę więcej troski, na przełomie maja i czerwca odpłacą się cudownymi kwiatami.
Piwonia bylinowa może nawet dożyć wieku 50 lat.
Na zdjęciu 2-letnia piwonia drzewiasta – Paeonia suffruticosa – którą w październiku przesadziłam, podsypałam kompostem, a na wiosnę nie robiłam już nic więcej. Zdjęcia mojej piwonii bylinowej pokazywałam w czerwcu (3, 4 i 5 zdjęcie).
Kiedy sadzić piwonie
Najlepszym okresem jest od końca sierpnia do końca września. Posadzone później mogą nie kwitnąć następnej wiosny, a czasem i przez kilka lat. Ale jak to bywa z Naturą, która często jest nieprzewidywalna, można sadzić później i doczekać się kwiatów następnego roku. Jedno jest pewne – każde sadzenie jesienne, nawet tuż przed mrozami jest lepsze od sadzenia czy przesadzania wiosennego. Dotyczy to większości roślin. Sadzenie na wiosnę nie jest korzystne, ponieważ górna część rośliny zaczyna intensywny wzrost, podczas gdy korzenie jeszcze się nie ustabilizują.
Często pojawia się wątpliwość jak głęboko sadzić piwonie? Jest to uzależnione od tego czy sadzisz piwonię bylinową czy piwonię drzewiastą.
zależy Ci na zapachu kupuj piwonię w czasie kwitnienia, aby mieć 100% pewności, że takiego kwiatu i zapachu szukasz. Najlepiej pachną piwonie różowe pełne i półpełne.
jakości gleby. W bogatej, próchniczej ziemi, nie ma konieczności nazbyt częstego nawożenia.
absolutnie niezbędne.Wykop piwonię starając się jak najmniej uszkodzić korzenie, otrząśnij z ziemi, przepłucz korzenie wodą, aby lepiej widzieć w których miejscach podzielić roślinę. Każda
sadzonka powinna posiadać 2-3 oczka i korzenie. Im mniejsza sadzonka, tym więcej czasu będzie potrzebowała, aby zakwitnąć.
IzaO napisał
W tym roku przeżyłam bardzo choroby moich roślin. Pewien fachowiec określił, że mam bardzo trudne podłoże do uprawy. Z zewnątrz jest sucho, w środku mokro, grzyby mają używanie. Piwonie radzą sobie jednak w pewnym kątku dość dobrze. Dokarmię je jesienią według Twoich instrukcji…i już tęsknię za przyszłą wiosną, a także początkiem lata, bo kocham te pory roku. Wdzięczna jestem Ci za wytrwałość oraz mistrzowskie porady.
rumianek napisał
Na taki artykuł czekałam, dziękuję.
ale piwonie bylinowe sadzić 3-5 m pod ziemią :), żartuję ?, jakiś duszek ukradł "c"
pozdrawiam
Mirka
Ewa napisał
Izao,
czyli masz glebe zwięzłą gliniastą. W takiej sytuacji najbardziej pomaga wkopywanie materii organicznej – co ją rozluźnia i ociepla. Niektórzy radzą mieszanie z piaskiem, ale to tylko rozluźnia.
W tym roku, kiedy lato było wyjątkowo mokre i mało słoneczne, rzeczywiście większość roślin miała trudniej.
Rumianek, dziękuję 🙂
Anonymous napisał
Ewo, przeczytałam PONOWNIE artykuł o piwoniach, bardzo, bardzo dziękuję, zaglądnę do niego jeszcze nie raz. Mam takie pytania: czy czarna plamistość liści piwonii wymaga oprysków? Plamy pojawiają się na roślinach posadzonych w niedobrym (zbyt cienistym) miejscu w ogrodzie, ale dopiero po kwitnieniu, więc nie przeszkadzją jakoś bardzo. Pewnie powinnam poszukać dla nich (piwonii, nie plam)lepszego miejsca, ale rośliny są młode, poczekam jeszcze rok z przesadzaniem. Jak sądzisz?
Pytanie z innej beczki: czy powinnam zabezpieczyć (np. drucianą siatką) korzenie nowo posadzonej brzoskwinii o ozdobnych liściach przed buszującymi w jej pobliżu ze wzmożoną aktywnością nornicami (kretami)? Pozdrawiam serdecznie, Nana
Ewa napisał
Nana, nie musisz pryskać. Teraz oberwij i spal lub wyrzuć zarażone liście. A gdy liście zaczną obsychać późniejszą jesienią, obetnij i wyrzuć wszystkie – nie zostaw ich na zimę.
Patogeny są w każdej ziemi, ale roślina zaczyna chorować, jeśli ma nieodpowiednie dla niej warunki. Może jednak warto, abys teraz przeniosła Twoją piwonię w lepsze miejsce.
..
siatka raczej zabezpieczy pień przed obgryzaniem, ale jeśli rzeczywiście masz ich sporo, to warto próbować. Jedną ze skuteczniejszych metod ograniczania ich aktywności jest stosowanie pułapek na myszy w pobliżu wyjścia z norki. W pułapce umieść kawałek jabłka. Jeśli lubisz koty, to pewnie nie spodoba Ci się ta metoda 🙁
Nornice nie lubią niezbyt ładnie pachnących cebul szachownicy cesarskiej – sadzi się ją w sierpniu, więc masz ostatnią chwilę.
Pozdrawiam,
E.
wasilewska101 napisał
i u mnie piwonie w tamtym roku mało kwitły , chyba za mało miały pokarmu bo nie położyłam ich kompostem na zimę jak co roku .. wiosenne dokarmianie nie dało więcej kwiatów ..
Ewa napisał
Niestety dopiero po zakupie piwonii ( jeśli sprzedający dobrze ją oznaczył to jest to p. immaculee ) trafiłam na Twoją stronę. Jestem zupełnie zieloną ogrodniczką, a właściwie działkowiczką. Nie wiem co robić. W swej niewiedzy chcieliśmy nowo zakupioną piwonię jak najszybciej posadzić… Mamy kilka liczących kilkanaście lat piwonii po poprzednich właścicielach.
Proszę o radę. Co robić? Może wkopać piwonię w donicy, w której się znajduje? Odcinając tylko dno. W drugiej połowie sierpnia lub z początkiem września rozetniemy otok, który obejmuje bryłę korzeniową. Może w ten sposób narobimy mniej szkód?
Pozdrawiam Ewa.
Ewa napisał
Najlepiej posadzić, bo do donicy jest przyzwyczajona, to nie będzie szok jak przesadzanie. Proszę tylko pamiętać i przez pierwszy miesiąc codziennie podlewać 🙂 no i jak będą wielkie upały latem to też o niej pamiętać.
Ewa napisał
Dziękuję bardzo za odpowiedź i radę. Będziemy postępować zgodnie ze wskazówkami.
Pozdrawiam serdecznie Ewa.
bogumila ciesla napisał
wychodzi na to że posadziłam piwonnie za głeboko i co teraz moge je wykopać z powrotem?
Ewa napisał
a kiedy posadziłaś?
Dorota S-N napisał
Proszę o informację, gdzie w okolicach Warszawy można kupić sadzonki piwonii krzewiastej wielkokwiatowej? Jak z wytrzymałością na mrozy, bo będzie rosła we wschodniej Polsce(Lubelszczyzna okolice Bugu)?
Przeznaczenie dla miłośników kwiatów, ze „złotą ręką” do uprawy i pielęgnacji.
Czy jeśli kupię sadzonkę teraz, to sadzić od razu do gruntu, czy lepiej przetrzymać w pojemniku do wczesnej jesieni?
Dziękuję z góry za wszelkie informacje – Dorota
Ewa napisał
właściwie to można je kupić już wszędzie, nie powinnaś mieć problemu ze znalezieniem sadzonek
ta piwonia jest bardzo odporna na mrozy, są tylko 2 kłopoty jakie mogą wystąpić:
– piwoniom posadzonym w donicach mogą przemarzać korzenie, dlatego nalezy je dobrze zabezpieczyć na zimę i ustawić w ciepłym, zacisznym miejscu,
– późne przymrozki mogą uszkadzać młode listki i pąki.
Moim zdaniem można teraz sadzić, o ile będzie bardzo często podlewana, a jeśli nie ma takiej możliwości, to lepiej poczekać z sadzeniem do ziemi do września.
Elisa napisał
Super aartykul ale reklama zaslania czesc i nie da sie czytac
Ewa napisał
To wyjątkowo się przydarzyło. Spróbuj jeszcze raz. Jak ja wyświetlam, to nic mi się przysłoniło.
ogrodnik z powołania napisał
Ten artykuł jest najtrafniejszy jaki dotąd czytałam o piwoniach. Dziękuję 🙂
Marianna napisał
Mam kwaśną ziemię i praktycznie nie mam zacisznego miejsca na działce. Piwonia krzewiasta od trzech lat rośnie w dużym pojemniku wkopanym w ziemię, na zimę była osłaniana włókniną, w tym roku miała przepiękny jeden kwiat. Jakie korzenie ma piwonia krzewiasta, jak wielki musi być dołek z próchniczą ziemią, jeśli wokół ziemia jest kwaśna? Będę wdzięczna za poradę.
Ewa napisał
Na pewno masz tylko kwaśną? Skąd wiesz?
Barbara Łysiak napisał
Witam,
mam piwonię drzewiastą od kilku lat. W tym roku już kwitnie, ale kwiaty są mniejsze. Czy powodem mniejszych kwiatów może być ściółkowanie jej korą? A może zbyt obfite podlewanie? Pozdrawiam
Ewa napisał
Basiu, rozumiem, że od posadzenia zakwitła po raz pierwszy dopiero po kilku latach i ma kwiaty mniejsze niż normalnie?
Upatrywałabym powodu raczej w stanowisku i pH gleby, choć wiele rzeczy mogło pójść nie tak – potrzebujemy więcej danych, aby postawić diagnozę.
Barbara Łysiak napisał
Witam raz jeszcze,
piwonia kwitła co roku i własnie w ciągu tych pierwszych lat kwiaty były większe. Krzak był szczepiony tak, że kwitł w dwóch kolorach (fuksja i biały), ale niestety w zeszłym roku szczepiony pęd się złamał. Stanowisko jest od południowego wschodu – słońce od rana do 13-14. Niestety nie wiem, jakie jest ph ziemi. Pomyślałam, że być może sąsiedztwo nie sprzyja – piwonia rośnie obok sporej już (7-letniej) glicynii.
Pozdrawiam:-) Basia
Ewa napisał
Może sprawdź pH ziemi – pehametry można kupić w marketach budowlanych i w internecie.
Kamel napisał
Dobry artyłuj i co ważne są konkretne odpowiedzi do komentarzy.