Nawóz naturalny płynny czy raczej gnojówka z pokrzyw może nie brzmi i nie pachnie pięknie, ale rośliny ją uwielbiają – a nawóz dla człowieka jest czy dla rośliny? Trzeba wybierać to co lepsze dla rośliny czyli nawóz naturalny – zawsze po stokroć lepszy od sztucznego.
Kiedy tak siedzę pod wiosenną majową kwitnącą wiśnią i zastanawiam się od czego zacząć przestawiać ogród na naturalny, mam propozycję aby zacząć właśnie teraz od nawożenia naturalnego.
Nawóz naturalny płynny czy raczej gnojówka z pokrzyw może nie brzmi i nie pachnie pięknie, ale rośliny ją uwielbiają – a nawóz dla człowieka jest czy dla rośliny? Trzeba wybierać to co lepsze dla rośliny czyli nawóz naturalny – zawsze po stokroć lepszy od sztucznego.
Kiedy tak siedzę pod wiosenną majową kwitnącą wiśnią i zastanawiamy się od czego zacząć przestawiać ogród na naturalny, mam propozycję aby zacząć właśnie teraz od nawożenia naturalnego.
Potrzebna do tego beczka, pokrzywy, woda i ok. 2 tygodni czasu, czyli w 2 połowie maja już będziesz mieć płynny nawóz naturalny (gnojówka z pokrzyw) zrobiony samodzielnie, który na dokładkę nic nie kosztuje. Trzeba zainwestować tylko w beczkę i to tylko raz. Moja kosztowała 25 złotych + koszt przesyłki.
Gnojówka z pokrzyw jest idealnym nawozem w ogrodzie biologicznym. Działa na rośliny uzdrawiająco, poprawia ich wzrost i tworzenie chlorofilu. Zawiera dużo azotu i potasu, trzeba się więc z nią obchodzić ostrożnie, aby nie popalić korzeni czy pędów. Dlatego używamy tylko rozcieńczonej cieczy. Jest idealnym nawozem pod „żarłoczne” rośliny np. pomidory czy kapustę.
Na początek potrzebujemy beczkę lub przynajmniej duże wiadro. Nie używamy pojemników metalowych, gdyż metal może wejść w niekorzystną reakcję z roztworem.
Nie napełniamy beczki po brzeg, ponieważ w czasie procesu fermentacji zawartość będzie się 'burzyć’. Raz dziennie mieszamy zawartość, co pozwoli na dostarczenie tlenu do procesu fermentacji i przyspieszenie go. Po 10-21 dniach mamy gotowy życiodajny płyn, którym po rozcieńczeniu 1:10 podlewamy rośliny. Jeżeli daliśmy więcej pokrzyw niż zalecane powyżej, rozcieńczamy 1:20. Dla wzmocnienia delikatnych roślin używa się delikatnego roztworu.
Proces fermentacji trwa od 10-21 dni w zależności od pogody.
–>> Subskrybuj Nastrojowy Ogród e-mailem <<–
Anonymous napisał
Czy drzewka owocowe też można tym podlewać?
Czy to ma jakiś wpływ na ph gleby?
Chyba przygotuję dla moich papryk, bo pokrzyw ci u mnie dostatek..
Ania
Ewa napisał
Aniu,
W żadnych źródłach nie znalazłam, aby ten preparat zmieniał pH gleby. Jest polecany zrówno do roslin lubiacych glebę zasadową jak i kwaśną. W przypadku kwasolubnych dobrze, również borówek, uzupełnia niedobory żelaza o ile ph jest właściwe.
Pod drzewka owocowe jak najbardziej.
Można rośliny również opryskiwać roztworem takim jak do podlewania.
Ewa
Anonymous napisał
po francusku „purin d’ortie” jest nie tylko nawozem bogatym w azot i oligoelementy ale tez skutecznym srodkiem odstraszajacym insekty a zwlaszcza mszyce. wzmacnia system immunologiczny roslin, staja sie one bardziej odporne na choroby i ataki szkodnikow. powszechnie stosowana w ogrodnictwie ekologicznym.
przy sadzeniu pomidorow nalezy wrzucic do wykopanego dolka porwane liscie mlodych pokrzyw, pomidory to lubia :), uklony
leloop
Ewa napisał
Dziewczyno, jesteś kopalnią wiedzy i bardzo mi miło, że dzielisz się nią tutaj.
Chciałabym, aby to była oaza dla osób zainteresowanych ogrodnictwem naturalnym, bo słabo mi sie robi gdy czytam na forum 'chemia, chemia, chemia’.
Dziękuję za Twoją obecność 🙂
leloop napisał
milo mi 🙂
staram sie po prostu dzielic tym czego dowiedzialam sie i nauczylam podczas mego pobytu we Francji. ja tez chetnie korzystam z Waszych porad (Twoich i calej reszty na Forum), bo wyjezdzajac z kraju o ogrodnictwie mialam raczej mgliste pojecie :}
uklony
PAROL napisał
Mam pytanie! Czy wie ktoś jak często używa się tego nawozu?
Ewa napisał
Parol,
co tydzień lub dwa.
Anonymous napisał
Zrobiłam i ja. Teraz buzuje w butli 🙂
Zapach porażajacy, ale na pewno roślinki mi podziękują 🙂
Dzięi
Ewqa
Katarzyna napisał
Ja mam pytanie czy wlanie w tego preparatu z pokrzywy w ziemię zaoraną da jakiś efekt np. zwiększy zawartość azotu w glebie.
Ewa napisał
Katarzyna,
Azot nie jest najważniejszym składnikiem. Często w glebie brakuje innych cenniejszych, bo rzadziej występujacych, bądź ponieważ ziemia została wyjałowiona. Niektórych pierwiastków nie da się wcale uzupełnić syntetycznymi preparatami.
Dodanie preparatu z pokrzyw do ziemi zwiększa przyrost roślin,a ięc ich masę, ale ponieważ jest cenny jeśli chodzi o zawartość, warto go dodawać punktowo bezśrednio pod rośliny.
Pozdrawiam,
rachela67 napisał
Witam serdecznie.
Zrobiłam już nawóz i jest gotowy , zlałam do plastikowych butelek . Mam pytanie jak długo mogę go przechowywać w butelkach . Jak wyglądają oznaki zepsucia . Proszę o informację . Dzięki
Rachela67
Ewa napisał
To są nawozy biologicznie czynne, można je przechowywać przez cały sezon, ale nie zamykaj butelek, bo mogą wybuchnąć 🙂 serio…
nawóz naturalny jest najlepszy napisał
Tylko się tym nie polejcie, bo tego powalającego zapachu nie można zmyć. Wiem, bo pryskałam tym róże, na którym były mszyce. Mszyce zniknęły w mig, a skóra na mojej dłoni miała ekstra naturalne perfumy. Chyba nawet najdroższe perfumy z drogerii nie są tak odporne na zmywanie jak gnojówka z pokrzyw 🙂 hehe
Serio, nie polejcie się tym nawozem. Dobrze radzę 🙂
Paweł Bieganski napisał
Super artykuł, dzięki trzeba znaleźć pokrzywy i do dzieła, czy mogą być przekwitniete i jestem ciekaw czy wspomogą tuje 🙂
Anonim napisał
Mam prośbę czy orientuje się ktoś czy pomoże taki nawóz tuja które trochę robią się żółte